Jak na centrum handlowe, gliwickie FORUM ma bardzo dużo do powiedzenia w dziedzinie edukacji. Wieloletni wysiłek i ponad 300 zorganizowanych akcji, popularyzujących wiedzę i rozwijających talenty dzieci i młodzieży, zostało docenione przez gliwicki samorząd. Z rąk prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza dyplom, za działania na rzecz dzieci i młodzieży oraz zaangażowanie i współpracę z miejskimi jednostkami organizacyjnymi, odebrała Patrycja Duczmal, dyrektor CH FORUM. Okazją była miejska inauguracja nowego roku szkolnego.

– To dla nas bardzo ważne wyróżnienie i potwierdzenie, że nasze projekty edukacyjne i kooperacja z miejskimi partnerami przynoszą korzyść lokalnej społeczności. Dołożymy starań, aby z myślą o dzie- ciach i młodzieży z gliwickich szkół, jeszcze niejedna „lekcja” odbyła się w murach naszego centrum – mówi Patrycja Duczmal.
Najbliższa okazja nadarzy się już 5 października. Tego dnia w CH FORUM odbędzie się finał akcji Horyzonty Gliwic, organizowanej we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach. Jej te- matem przewodnim jest miejski herb.

Na przestrzeni 12 lat istnienia, CH FORUM przeprowadziło ok. 300 akcji o charakterze edukacyjnym, artystycznym oraz będących przykładem współpracy z miejskimi placówkami. Były to liczne wystawy, prelekcje, warsztaty twórcze, a także inicjatywy popularyzujące dzieje i postaci miasta. Zaletą wielu z nich była możliwość grupowego odwiedzenia atrakcji i zagłębiania wiedzy z rożnych dyscyplin całymi klasami.

W takiej formule odbywały się na przykład zajęcia popularnonaukowo-artystyczne, których cykl roz- począł się w styczniu i potrwał do wakacji. Ponad 600 gliwickich dzieci rozwijało poprzez nie swoje talenty i rozbudzało ciekawość świata.

W swoich przedsięwzięciach kierowanych do najmłodszych CH FORUM często łączy walory edukacyjne dobroczynnymi. Tak było również w przypadku akcji „FORUM Dzieciom” (jesień 2018 r.), która nie tylko pozwalała uczniom i przedszkolakom wyrazić się artystycznie, lecz także pomagała gliwickiemu Hospicjum. Dochód ze sprzedaży książeczki, która była finalnym efektem akcji, zasiliła bowiem jego konto.

W ramach zrealizowanych dotychczas akcji w CH FORUM gościli również naukowcy ze śląskich uczelni, w tym m.in. Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej – np. paleontolodzy, fizycy, chemicy, biolodzy. W przystępny i widowiskowy sposób popularyzowali naukę i tłumaczyli otaczające nas zjawiska.

Gliwickie FORUM chętnie organizuje także spektakle teatralne dla dzieci oraz spotkania z autorami i dziecięcymi idolami. Odbywają się one w FORUM Inspirujących Spotkań – nowym miejscu dedykowanym niekomercyjnym projektom.

CH FORUM spełnia się także doskonale jako miejsce rozrywki w okresach wolnych od zajęć szkolnych, np. podczas ferii. Staje się wówczas atrakcyjną alternatywą dla osób pozostających w mieście.

Warto też przy okazji wspomnieć kilka udanych akcji, które odbyły się w poprzednich latach. M.in. cykle przybliżające prehistoryczną faunę i florę, serię z efektowanymi naukowymi eksperymentami, unikalne fotoatelier Wilhelma von Blandowskiego, a także wspomnienie lądowania w Gliwicach niemieckiego sterowca Zeppelina. Z tej okazji powstała nawet makieta odtwarzająca przedwojenne gliwickie lotnisko pasażerskie.

Efektem współpracy z miejskimi instytucjami jest także powstanie w 2015 r. Biblioforum – jednej z zaledwie trzech w Polsce bibliotek zlokalizowanych w centrum handlowym.
Dyplom prezydenta miasta to nie pierwsze wyróżnienie gliwickiego samorządu dla CH FORUM. W 2016 r. centrum wyróżniono w prestiżowym konkursie Liderzy Społeczni Gliwic. Nagrodę otrzymało w kategorii Biznesowy Dobroczyńca Roku 2016 za podejmowanie i wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz mieszkańców Gliwic. Jedną z nich było wówczas otwarcie Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Bumerang” we współpracy ze Stowarzyszeniem GTW.

 

Kliknij i pobierz informację prasową