Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach i Centrum Handlowe FORUM przypomną gliwiczanom o her- bie ich miasta. W ramach projektu Horyzonty Gliwic powstała m.in. ogromna wersja herbu, a uczestnicy konkursu fotograficznego szukać będą jego śladów w przestrzeni Gliwic. Na warsztatach genealogicznych dzieci dowiedzą się także, od czego zacząć poszukiwania swoich przodków. Pełen atrakcji finał akcji 5 października (sobota) w CH FORUM.

Poprzedzą go wydarzenia i inicjatywy będące częścią projektu. Już 11 września wystartuje wspomniany konkurs fotograficzny „Gliwickie herby – duma i tożsamość”. Zadaniem jego uczestników będzie zlokalizowanie jak największej liczby herbów w mieście i sfotografowanie ich. Warto wcielić się w rolę tropiciela, gdyż nagrodą główną w konkursie jest – ufundowany przez CH FORUM – lot samolotem nad Gliwicami.

Dla dzieci pasjonujące mogą okazać się z kolei warsztaty genealogiczne, które odbędą się w CH FORUM 3 października (czwartek). Poprowadzi je Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk i publicysta, znawca dziejów śląskiej szlachty i arystokracji, a także współautor wielu symboli samorządowych.

– Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, od czego zacząć poszukiwania przodków, wypełniać będą genealogiczne fiszki, a także spróbują namalować herb swojej własnej rodziny – zapowiadają organizatorzy. Zachęcają również osoby o zacięciu artystycznym do udziału w warsztatach ceramicznych w pracowni

Słoik Artystyczny przy MDK (28 września). Uczestnicy warsztatów będą mogli namalować gliwicki herb na ceramicznych płytkach, poznając przy okazji technikę majoliki.

Sobota, 5 października, to już wielkie święto gliwickiego herbu w CH FORUM. Tego dnia zostanie zaprezentowana jego 3-metrowa wersja, którą wykonał Młodzieżowy Dom Kultury. Wydarzeniu towa- rzyszyć będą konkursy, wystawy tematyczne, warsztaty i inne inicjatywy twórcze. Na scenie w CH FORUM wystąpią także artyści z MDK-u, prezentując to, co najlepsze w tańcu i muzyce.

Kiedy w XVI wieku gliwiczanie mężnie stawili opór duńskim wojskom, ich bohaterstwo zostało nagrodzone przez cesarza Ferdynanda II przywilejami miejskimi, w tym herbem. Herb ten, choć przez lata podlegał modyfikacjom, pozostaje wiernym towarzyszem miasta, a widniejący na nim orzeł przygląda się od stuleci zmianom jakie tu następowały.

– Poprzez projekt Horyzonty Gliwic chcemy zaktywizować mieszkańców wokół miejskiej symboliki, przypomnieć jej historię, wyjaśnić znacznie, pokazać w przestrzeni. Mamy bowiem wrażenie, że herb Gliwic jest dziś nieco zapomniany, zwłaszcza przez młodsze pokolenie – wyjaśnia Sebastian Michałuszek, dyrektor MDK w Gliwicach.

 

Kliknij i pobierz informacje prasową