BUMERANG, BO DOBRO WRACA
Bumerang: tak nazywa się Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży, które 21 grudnia oficjalnie rozpocznie działalność w gliwickim CH FORUM. To wspólny projekt tego centrum oraz Stowarzyszenia GTW. Nowe miejsce dedykowane jest dzieciom i młodzieży z dzielnicy Zatorze, okolic CH FORUM. Jego bywalcy rozwiną tu zainteresowania, nabędą nowe kompetencje społeczne oraz miło spędzą czas.

Na uroczystość otwarcia placówki, zaplanowaną na godz. 18:00, m.in. zostali zaproszeni rodzice, krewni oraz znajomi dzieci i nastolatków, z którymi na co dzień pracują pedagodzy GTW. Zapowiedzieli się też przedstawiciele gliwickiego samorządu.

Pomysł na Bumerang zrodził się w głowach wychowawców związanych ze Stowarzyszeniem GTW, które od kwietnia 2016 roku prowadzi Placówkę Wsparcia Dziennego na osiedlu Zatorze. Streetworkerzy wychodzą do młodzieży i dzieci, aby zaproponować im nowe, ciekawe i rozwojowe formy spędzania wolnego czasu. Zauważyli, że jednym z miejsc, gdzie i tak dzieciaki spędzają najwięcej czasu, jest CH FORUM.

Podążając za naszymi podopiecznymi, spontanicznie utworzyliśmy w FORUM pierwszą grupę, która regularnie spotyka się i pracuje. Każdy miesiąc to inny temat, na którym się skupiamy: są to np. czytelnictwo, nauka języków, sport. Spotykamy też przedstawicieli różnych zawodów, żeby inspirować się do planowania przyszłości, bierzemy udział w wydarzeniach kulturalnych, podróżujemy, uczymy się umiejętności przydatnych w życiu codziennym – tłumaczy Agnieszka Gabriel, liderka projektu z ramienia Stowarzyszenia GTW.

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu CH FORUM dzieci i młodzież z dzielnicy mogą zyskać „swój kawałek podłogi”. – Ideą jest stworzenie miejsca dostępnego dla nich każdego dnia. Miejsca, do którego warto przyjść, zamiast włóczyć się bez celu po mieście – dodaje Dariusz Opoka, prezes Stowarzyszenia GTW.

W planach placówki są spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia terapeutyczne, lekcje indywidualne oraz wspólne uczenie się nowych umiejętności. Społecznicy z GTW chcą też realizować mini projekty oraz angażować podopiecznych w prace na rzecz lokalnego środowiska.

Bumerang to kolejny społeczny projekt, w który angażuje się CH FORUM. Udowadnia tym samym, że jest wrażliwe na potrzeby i problemy miejscowej społeczności. Ogromną popularność zyskało na przykład Biblioforum – jedyna w swoim rodzaju biblioteka w centrum handlowym, otwarta latem 2015 r.). Centrum współpracuje też na stałe z Zespołem Szkół im. J. Korczaka, którego niepełnosprawni uczniowie odbywają praktyki zawodowe na terenie CH FORUM. Ponadto centrum inicjuje lub angażuje się w dziesiątki innych projektów o profilu edukacyjnym i charytatywnym.

Kliknij i pobierz materiał prasowy