Jak się ubrać ekologicznie?

Coraz więcej kupujących zwraca uwagę na to, z czego wyprodukowane są ich ubrania. I nie chodzi tu o sam wygląd czy właściwości, takie jak wytrzymałość lub oddychalność. Coraz ważniejsze staje się dla nas także to, czy kupowane przez nas ubrania są ekologiczne!

Ekologiczne ubrania – co to znaczy?

Ekologiczne ubrania wykonywane są z materiałów, których wykorzystanie pozwala zmniejszyć wpływ przemysłu modowego na środowisko. Mogą to być materiały, których pozyskiwanie nie jest obciążające dla natury lub wymagają mniejszego zużycia wody i substancji chemicznych. Nie bez znaczenia jest też to, co dzieje się z ubraniem po jego wyrzuceniu. Część tych materiałów jest bowiem całkowicie biodegradowalna! Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Bawełna organiczna

Uprawy bawełny ekologicznej muszą spełniać wiele restrykcyjnych wymogów. Nie wolno np. stosować na nich sztucznych nawozów czy pestycydów. Jest ona zbierana ręcznie i czyści się ją naturalnymi środkami, dzięki czemu materiał zyskuje na jakości.

Wełna z recyklingu

Wełna z odzysku jest pozyskiwana m.in. z odpadów poprodukcyjnych oraz z ubrań otrzymywanych podczas specjalnych zbiórek. Pozwala to ograniczać zarówno zużycie surowców, jak i ilość wytwarzanych odpadów. Wełna z recyklingu wykorzystywana jest w swetrach, czapkach, rękawiczkach i szalikach.

Lyocell

Lyocell (nazywany także tencelem) to włókno, które powstaje z celulozy drzewnej. Jej źródłem są lasy uprawiane w zgodzie z zasadami gospodarki zrównoważonej. Produkcja lyocellu przebiega w systemie zamkniętym. Dzięki temu cały proces wymaga wykorzystania mniejszych ilości wody i środków chemicznych, niż w przypadku innych materiałów. Jego ogromną zaletą jest także to, że jest w 100% biodegradowalny!

Poliester z recyklingu

Poliester z odzysku to materiał, który pozwala ograniczyć ilość plastiku trafiającego do środowiska naturalnego. Powstaje on z zużytych opakowań, w tym butelek PET. Przy jego produkcji nie wykorzystuje się ropy (jak w przypadku tradycyjnego poliestru), co zmniejsza ilość potrzebnych surowców i emitowanych zanieczyszczeń.

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz ubrania z ekologicznych materiałów? Koniecznie wpadnij do CH Forum Gliwice i zobacz, jakie propozycje mają dla Ciebie m.in. H&M i Mohito!