Gwiazda FORUM: Jakub Tomaszczyk

Życie zaczyna się po finale MasterChef Junior Polska – wywiad z Jakubem Tomaszczykiem z Tychów – zdobywcą II miejsca w pierwszej polskiej edycji MasterChef Junior

 

FORUM: Twoi bliscy i znajomi twierdzą, że zawsze byłeś osobą lubianą i cenioną za skromność, otwartość i przyjazność. Po zdobyciu II miejsca w finale pierwszej edycji MasterChef Junior Polska, stałeś się osobą publiczną. Przybyło Ci fanów, nie tylko w rodzinnych Tychach i na Śląsku, ale i w całej Polsce! Jak się czujesz z myślą, że nie jesteś już „zwykłym chłopcem”?

 

Jakub Tomaszczyk: Udział w programie MasterChef Junior był dla mnie niezwykłą przygodą, która dała mi mnóstwo możliwości. Teraz poznaję wielu ciekawych ludzi, ale absolutnie nie mam poczucia bycia jakąś wielką gwiazdą czy osobą publiczną – nadal uznaję się jako właśnie „zwykłego chłopca”!

 

FORUM: Od finału konkursu minęły 3 lata. Jak wykorzystałeś ten czas?

 

J.T.: Ten czas wykorzystałem oczywiście na pogłębianie wiedzy gastronomicznej, chodziłem na różnego typu warsztaty, odwiedzałem różne restauracje i wraz z Chefami kuchni uczyłem się jak wygląda życie restauracji od zaplecza. Zdobytą wiedzą dzieliłem się z najmłodszymi oraz starszymi na warsztatach oraz pokazach.

 

FORUM: Gotujesz od dziecka, pierwszą nauczycielką gotowania była Twoja Babcia. Podziel się z nami swoimi doświadczeniami kulinarnymi – co i dla kogo przyrządziłeś już jako młody, kilkuletni chłopiec?

 

J.T.: Babcia była moją pierwszą mentorką i autorytetem kulinarnym, do dziś dzielimy się przepisami oraz uczymy się różnych typów kuchni. Pierwszą potrawą, którą przyrządziłem były placki ziemniaczane, które przygotowałem dla moich rodziców.

 

FORUM: Jaką potrawę lubisz przyrządzać najbardziej?

 

J.T.: Gustuję w daniach wytrawnych, a najbardziej lubię przyrządzać owoce morza. Oczywiście mięso również lubię, bo są to dania codzienne, natomiast owoce morza przygotowuję na specjalne okazje.

 

FORUM: Gotujesz zarówno dania rodzime z kuchni śląskiej, jak i te pochodzące z odległych regionów świata. Czy ważne są dla Ciebie elementy znajomości kultury, języka, a może po prostu ciekawych nowinek z kraju pochodzenia potrawy, którą gotujesz?

 

J.T.: Myślę, że nie ma to najmniejszego znaczenia, najważniejszy jest dla mnie smak potrawy. Historia też jest ciekawa i interesująca, ale stawiam ten element jako tło mojego dania.

 

FORUM: Którą część globu ukochałeś najbardziej z tytułu kuchni, jaką proponuje?

 

J.T.: Niestety nie miałem okazji być jeszcze wszędzie, gdzie chciałbym być… Na tę chwilę zatrzymałem się we Włoszech, przyprawy włoskie mogą wiele odmienić w każdym przyrządzanym daniu.

 

FORUM: Jaką najlepszą potrawą, Twoim zdanie, może poszczycić się Śląsk?

 

J.T.: Nie mogę powiedzieć inaczej: modra kapusta, kluski, rolada i zołza.

 

FORUM: Zbliża się lato: lody, gofry, desery i wszystko co słodkie i wyjątkowo przyjemne dla podniebienia. Jaki deser poleciłbyś nam, laikom, który moglibyśmy przyrządzić sami w domu przy użyciu sezonowych produktów?

 

J.T.: Bezapelacyjnie mogę polecić na lato najlepszy przepis, który jest 2w1 czyli – smoothie i właśnie lody. Do miksera wrzucamy swoje ulubione owoce, wlewamy do tego trochę śmietanki 30% i mleka oraz według uznania cukru. Wszystko miksujemy i mamy gotowe smoothie! Jeśli chcemy otrzymać lody, wlewamy naszą masę do pojemnika i dajemy do zamrażarki. Po kilku godzinach możemy już zajadać się pysznymi lodami.

 

FORUM: Co jest najważniejsze, by móc tworzyć samemu smaczne potrawy?

 

J.T.: Przede wszystkim kreatywność, nie można się też bać łączyć różnego rodzaju smaków – bo właśnie z tych dziwnych i nie do końca konwencjonalnych połączeń powstają najlepsze przepisy.

 

FORUM: Na zakończenie powiedz proszę, jak zachęciłbyś, zainspirowałbyś młode koleżanki i kolegów do odnalezienia się w roli kucharza?

 

J.T.: Po pierwsze moi drodzy należy się zastanowić co lubimy jeść, bo nawet ze zwykłej jajecznicy może powstać niezwykłe danie. Nie bądźcie standardowi! Po drugie nie poddawaj się, bo to trening czyni mistrza.

 

FORUM: Dziękujemy za rozmowę i życzymy wszystkim samych smacznych i pogodnych dni!