Garderoba kapsułowa, czyli moda w oszczędnym stylu

Nie mam co na siebie włożyć! – jeżeli często powtarzasz to zdanie, prawdopodobnie mamy dla Ciebie rozwiązanie idealne! Garderoba kapsułowa to trend, który właśnie wraca do łask – nie chodzi w nim jednak o to, co ubrać, ale o to, by sprytnie skompletować szafę ciuchów na każdą okazję!

Garderoba kapsułowa – co to jest?

Każda kobieta lubi mieć szafę pełną ubrań, czasami jednak ich ilość staje się przytłaczająca. Mimo dużego wyboru nie potrafisz zdecydować, jaką bluzkę dobrać do ulubionej spódnicy lub które spodnie do ulubionego swetra. Rozwiązaniem tego problemu jest tzw. garderoba kapsułowa. Składa się ona z ograniczonej liczby ubrań, skompletowanych tak, by wszystkie do siebie pasowały. 

Co powinno być w szafie kapsułowej?

Termin „szafa kapsułowa” odnosi się do ubrań zakładanych na co dzień do pracy lub szkoły. Nie ma w niej więc ciuchów, w których chodzimy po domu czy na siłownię. Kompletowanie takiej garderoby należy rozpocząć od porządków, podczas których pozbywamy się ubrań nienoszonych od kilku sezonów. 

Drugim krokiem do stworzenia garderoby kapsułowej są zakupy – ale tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebujesz jakiejś konkretnej części ubioru! Przy wyborze kolejnych ubrań skup się na uniwersalnych krojach i kolorach, tak, by nowy ciuch można było połączyć z tym, co już znajduje się w Twojej szafie. Z reguły najlepszym wyborem są kolory podstawowe lub bardziej stonowane odcienie, takie jak czernie, beże, brązy czy szarości. Przyjmuje się, że ubrań w „kapsule” nie powinno być więcej niż 40.

Zalety szafy kapsułowej

Decyzja o utworzeniu szafy kapsułowej i konsekwentne trzymanie się tego postanowienia, przyniesie Ci wiele korzyści! Przede wszystkim, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy. Wybór odpowiedniej kreacji na dany dzień będzie zajmował o wiele mniej czasu. Trzymanie się wyznaczonej linii sprawi, że będziesz kupować mniej ubrań, za to będziesz mogła pozwolić sobie na wybór ciuchów ładniejszych i o wyższej jakości. Wreszcie poświęcenie uwagi swojemu ubiorowi ułatwi Ci stworzenie swojego własnego, unikalnego stylu.

Gdzie szukać ubrań do szafy kapsułowej?

Wiele marek modowych wychodzi naprzeciw swoim klientkom, które coraz częściej decydują się na minimalistyczne stylizacje. Ubrania, które z pewnością będą pasować do Twojej garderoby kapsułowej, znajdziesz w sklepach CH Forum, m.in. MOHITO, H&M, Greenpoint, Sinsay czy Orsay! Poniżej kilka inspiracji – wprost z naszych sklepów.