ŁAZIK I KOSMICZNY GOŚĆ

Pierwszy, i jak dotąd jedyny, Polak, który był w kosmosie: Mirosław Hermaszewski będzie gościem CH FORUM już 5 listopada (wtorek) o godz. 16:30. Spotkanie rozpocznie się prezentacją łazika marsjańskiego stworzonego przez drużynę Silesian Phoenix z Politechniki Śląskiej.

W ubiegłym roku minęło 40 lat od pamiętnej misji kosmicznej z Mirosławem Hermaszewskim na po- kładzie. 27 czerwca 1978 roku, jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. Lot trwał 8 dni, w czasie których dokonano 126 okrążeń Ziemi.

Mirosław Hermaszewski urodzi ł się w 1941 r. w Lipnikach na Wołyniu. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1960 r., kiedy to zaczął latać na szybowcach we wrocławskim Aeroklubie.

Od 1964 do 1978 r. służył w wojskach obrony powietrznej kraju. W 1976 r. rozpoczął szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Wybrano go na kandydata do lotu kosmicznego, który miał odbyć się w ramach międzynarodowego programu Interkosmos.

Od 1995 r. Mirosław Hermaszewski obecnie jest generałem brygady w stanie spoczynku.

Jest także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata, członkiem Kapituły medalu Akademii Polskiego Sukcesu i członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz ASE – Stowarzyszenia Odkrywców Przestrzeni.

Miejsce spotkania: FORUM Inspirujących Spotkań (parter, obok sklepu C&A). Wstęp wolny. Wydarzenie organizowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii prezentująca rozwój gliwickiego lotniska na przestrzeni lat.

 

Kliknij i pobierz informację prasową