FORUM TECH

FORUM TECH

FORUM TECH – poszerzamy wiedzę wraz z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej

My, czołowa uczelnia i zaawansowane technologie. Efektem współpracy z Politechniką Śląską jest impreza FORUM Tech. Zapraszamy na nią w sobotę (18 listopada), od godz. 14:00 do 19:00. Ucieszy  ona zwłaszcza fanów nowych technologii oraz miłośników naukowych nowinek.

W CH FORUM  w ramach wydarzenia zobaczymy m.in. sławne już na cały świat energooszczędne pojazdy: MuSHELLkę i HydroGENIUSSA. Tymi bolidami, prototypami zespołu studenckiego SmartPower, można dojechać  nad morze dosłownie za grosze.

Poznamy także fotografię Schlierena: specjalistyczną metodę wykonywania zdjęć, obrazów i filmów smug powietrza o lokalnie zmienionym współczynniku załamania światła, które w normalnych warunkach jest niedostrzegalne dla człowieka.

Pasjonująco będzie też na stanowisku wyposażonym w dwie specjalne kamery z filtrami UV i IR. Można dzięki nim zaobserwować, jak skóra pochłania ultrafiolet, w jaki sposób okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy oraz jak kremy z filtrami chronią naszą skórę. Również zaobserwować naczynia krwionośne w dłoni czy też absorpcję światła podczerwonego w różnych materiałach.

W programie jest też interaktywny pokaz na temat odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Przybliży on na małych funkcjonalnych modelach zasady działania ogniw wodorowych, ogniw fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych oraz ogniw Peltiera.

Goście Politechniki i CH FORUM poznają też Tajemnice Slangu Angielskiego i Kotów (The Mysteries of English Slang and Cats). To intrygujący temat warsztatów poświęconych slangowi  angielskiemu ze szczególnym uwzględnieniem slangu stosowanego w komunikacji internetowej i esemesowej. Uwaga: będą koty i będą konkursy z nagrodami.

Kolejną propozycją z dziedziny lingwistyki są zajęcia English is cool! O tym, że język angielski jest spoko, dzieci i młodsza młodzież przekona się poprzez zabawy językowe, quizy, zgadywanki i malowanki. Na młodych uczestników czekają nagrody, a jeśli dorośli zechcą spróbować swych sił w zmaganiach z językiem angielskim, to i dla nich znajdą się zadania.

Uzupełnieniem całości będzie wystawa wypożyczona z Goethe-Institut Warszawa pod tytułem „Kraj wynalazców i odkrywców – Niemcy” + quiz dla zwiedzających.

Serdecznie zapraszamy!